Fontos leszögezni, hogy a lentebb írt információk saját tapasztalaton alapulnak, melyeket az évek során sikerült megszereznem. A jelentkező bőrproblémával elengedhetetlen az orvos felkeresése, hogy a pontos diagnózist fel tudja állítani, és megfelelő kezelést tudjon ajánlani.
Először szeretnék pár sort írni magáról az ekcémáról
Az ekcéma, más néven atópiás dermatitisz, a kontakt ekcéma, a hideg ekcéma nem fertőző bőrbetegség. Egy genetikailag öröklődő folyamat, amelyet elsősorban a szüleinktől, nagyszüleinktől és más felmenőinktől kaphatunk. Tünetei szabad szemmel jól láthatóak apró hólyagok formájában, amelyek rohamszerű viszketési ingerrel járnak. A hólyagok a vakaródzástól kifakadnak, és sebes foltokká alakulnak. A bőrünk rendelkezik egy természetes barrier védőréteggel, amely zsír és lipidrétegben igen gazdag. Ezt úgy kell elképzelni, mint egy bástyát. Ez a bástya a száraz bőrűeknél nem túl erős, gyorsan be tudnak jutni a környezetünkben előforduló allergén anyagok. A viszkető kiütés nem más, mint az immunrendszer allergiás válaszreakciója. Aki ekcémára hajlamos annak a bőre is feltehetően szárazabb, tehát gyengébb a barrier védőrétege. Ezt a barrier réteget kell megerősíteni bőrbarát anyagokkal, krémekkel. Az ekcémát különböző ételek, anyagok, környezeti hatások, a hideg levegő, a tartósító szerek, pollenek, stressz, allergia, szinte bármi kiválthatja, ha megvan a genetikai öröklődés. Az első panaszok már babakorban megjelenhetnek. Fontos a kiváltó ok felismerése, amelyhez hozzátartozik a megfigyelés és az orvosi kivizsgálás. Szerencsés esetben az allergia vizsgálat ki fogja mutatni a kiváltó okot, amelynek ismeretében elkerülhetjük a kellemetlen panaszokat.
Milla ekcémás története
Millánál, a kislányomnál, egész korán kezdődtek a panaszok. Fél évesen már a bőrgyógyászaton voltunk. Hosszú hónapok alatt sikerült kordában tartani a tüneteket a különböző natúr olajaimmal. Milla nagyon nem szerette őket, mert rátapadt a rugdalózó, nehezen tudtam felöltöztetni. Úszott a gyerekszoba, kente mindenhova, ahova csak tudta. Nem kis munka volt egy ellenkező kisgyerekkel. De kitartó voltam, mert tudtam, hogy csak így tarthatom kordában a viszkető kiütéseket. Később az olajozást próbáltam lecserélni egyéb babáknak ajánlott kozmetikumokra, de kidobott pénz volt, mert a kiütések újra előjöttek. Ahogy nőtt egyre több ételt fogyasztott, amikre újabb kiütésekkel reagált. Szinte nem volt olyan hónap, hogy valahol a kis testén ne lett volna újabb érdes viszkető folt. A szteroidos krém, amit az orvostól kaptam pár nap alatt megnyugtatta a bőrét, de csak pár hétig.
Jött a tejfehérje (kazein) allergia
2 és fél éves korában tejfehérje allergiát diagnosztizáltak nála. A következő másfél évben semmilyen tejszármazékot nem fogyasztott, de akkor is tele volt kiütésekkel. Ebből következett, hogy nem a tej váltotta ki a panaszokat. Táplálkozási naplót vezettem több hétig. Figyeltem, hogy mely ételekre hogyan reagál. Arra jutottam, hogy a paradicsom, a málna, az eper, az áfonya, a dió, a fahéj, a mandula és a tojás fogyasztása után pár órán belül előjöttek a hólyagos, viszkető pöttyök. Azt hozzá kell tennem, hogy nem pár hét alatt derült ki, hogy ezek az ételek idézik elő az ekcémát. Nem mindig reagált így Milla, amikor ezeket fogyasztotta. Ha csak nagyon keveset evett valamelyikből, akkor tünetmentes volt. Nagyon nehéz, hosszú folyamat volt. Ezekre használtuk ilyenkor a szteroidos krémet. Ez így ment hosszú hónapokon keresztül.
Az allergia vizsgálat nem mutatott ki semmit sem
A korábbi allergia vizsgálaton ezekből az élelmiszerekből csak a tojás és a tej mutatott csekély elmozdulást. A többi negatív volt. Így maradt a kísérletezés, próbálgatás. Nem tilthattam el mindentől. Az orvos is azt tanácsolta, hogy engedjem, hogy egyen bármit, és próbáljam kiszűrni azokat, amelyek előidézik a panaszokat, és azokat kerüljük. Ez otthon működött, de az óvodában már kevésbé. Napi szinten ették a finomságokat, a viszkető pöttyök meg elő-elő bújtak.
Megalkottam két szuper krémet
Megszólalt a vészcsengő, és teljes gőzzel tanulni kezdtem. Számos kutatást és kísérletezést végeztem, mire megalkottam az EKCM-12 és a NÖVÉNYI ZSÍROZÓ krémeket. Csak az EKCM-12-vel tudtuk a hólyagokat lelohasztani, és elkerülni a viszketést. Pár perc alatt csökkentette az irritációt, és Milla már nem vakarta. Naponta többször jól bedörzsöltem vele az ekcémás részt, és ha nem fogyasztott olyat, amitől fellángolt volna újra, akkor pár nap alatt elmúlt nyomtalanul.
Folytatódtak a vizsgálatok, jött a vérvétel
6 éves volt amikor nem hagyott nyugodni a gondolat, így elvittem újra a bőrgyógyászatra és onnan az Allergológiára, hátha okosabbak leszünk egy újabb vizsgálattól, mert sajnos az ekcéma velünk maradt. Végre úgy éreztem, hogy nem volt hiábavaló a sok vizsgálat. A vérvételből kiderült, hogy a tojás és az Alfa- laktalbumin, vagyis a tejfehérje egyik fajtája, elmozdulást mutatott. Ez azt jelentette, hogy hőkezelt tejtermékeket ehetett nyugodtan, de a nem hőkezeltet nem volt ajánlott fogyasztani. Itt még nem volt érdemleges változás a korábbiakhoz képest. Az általunk megfigyelt, allergiát kiváltó egyéb ételek nem szerepeltek a listában.
Majd az Epicutan teszt következett
Következett az Epicutan teszt, amely a Prick teszthez hasonlóan a bőrre helyezett allergénnel történik. 38 különböző tartósítószerre és vegyianyagra való reakciót figyelték a bőrén. Ez úgy történt, hogy Milla egész hátára tapaszokat helyeztek el, amit 20 perc-, 48 óra-, majd 72 óra múlva olvastak le. Már a 48 órás leolvasásánál megjelentek az elváltozások. Kiderült, hogy az Indigókarmin ( E132 ) az Aspartame liquid, a Saccharin sodium és a Propolis 10% allergiás reakciót mutattak. A 72 órás leolvasásnál is megmaradtak ezek az értékek. A vizsgálat alatt nem érhette víz a hátát, így fürdeni nem lehetett. Ez a pár nap a viszketésről és a kórházi ellenőrző vizsgálatokról szólt.
Megoldás
Picit jobban éreztem magamat, hogy elvégeztettük ezeket a vizsgálatokat, de maradt azért hiányérzetem. Az ekcémát végleg elfelejteni nem fogjuk tudni, hiába figyelünk oda az allergénekre. A száraz bőrét megfelelően hidratáltan tartom a NÖVÉNYI ZSÍROZÓ–val, hogy megőrizzük a barrier védőréteget, és ha néha előjön valami kiütés, akkor azt bekenem az EKCM-12–vel. Boldogan és nyugodtan mennek így a mindennapok.
Itt láthatod az ekcémás foltokat, melyeket az EKCM-12– vel kezelünk.
Az arcán keletkezett pöttyöket egy nap alatt nyugtatta meg az EKCM-12 Krém.
Az EKCM-12 krémről és a NÖVÉNYI ZSÍROZÓRÓL bővebb információt a www.millabogar.hu weboldalon találsz.